Sözlük

Süpervisor Nedir, Ne İş Yapar

Supervisor, Fransızca kökenli kelime “superviseur” dilimize girmiştir. Türkçe anlam olarak “iş yerinde denetleyici, kontrol işinden sorumlu üst düzey yöneticidir”. Supervisor iş yerinde usta başının üst konumunda bulunan bölüm müdürüdür. Üretim tesisinde usta başını ve işçileri denetleyerek işlerin doğru şekilde yürümesini sağlar.

Supervisor, iş yerinde işlerin düzenli olarak yürümesi için denetlemelerde bulunur. Günlük belirlenen üretim sınırlarına ulaşılarak işçilerin iş güvenliğine uyum sağlayarak sorunsuz olarak mesaiyi bitirmektir. Supervisor üretiminden sorumlu müdürlerdir. İşleri işi doğru düzgün yapılması ve işçilerin çalışmasını denetlemekten geçer. Konum olarak sahip oldukları yerler üretim mühendislerinin altı ancak ustabaşının üstünde olan yerde görev alırlar. Marketçilikte mağaza çalışanlarını denetleyen, sunulan raporları derleyerek üst amirlere ulaştıran kişilerdir.

Supervisor iş sektörüne yeni yeni dahil ortaya çıkmaya başlamıştır. Görev tanımına gereğince üretim müdürü olarakta bilinirler. Ancak bu nokada supervisor adı kullanılmaya başlanarak tanım değişmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu