Okul

Bin Dinle Bir Konuş Atasözünün Anlamı

Atalarımız konuşmak ve dille ilgili bir çok atasözü söylemişlerdir. Bunların içinden en yaygın olanı “bin dinle, bir söyle” sözüdür. Çok konuşmanın önemli olmadığını doğru ve öz konuşmak daha etkili olabileceğine değinmişlerdir.

Atasözünün Anlamı: Herhangi bir konu üzerinde fazla konuşulmaması gerektiğini dile getirip az ve öz konuşmak gerektiğini anlatır. Çok konuşursak karşımızdakine anlatmak istediklerimizi anlatamadığımız gibi onların kafasının karışmasına neden oluruz. Söylediklerine karşı hemen atlayıp cevap vermeyin her şeyi anladıktan sonra az ve öz cevap verilmeli. Gerektiğinde çevremizde bin konuşacaklar ancak bir söyleyeceğiz. Söylenen söz ne kadar öz olursa o kadar etkilidir. Her şeye hazır cevap olan insanın verdiği cevap yersiz olabilir.

Dert yanan birisine çok bilmiş gibi her cümlesinde bir cevap yetiştirilmemeli. Sözlerini tamamladıktan sonra bize düşenleri söyleyerek kapatabiliriz. Fazla söylemek bilgisizliğimizi gösterir. Tez canlı olarak her şeye bir şeyde söylemek tatmin edici olmayabilir. Söylenen söz yerinde etkili olabilmesi için dinlemek gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu