Sözlük

Tarih Şuuru Nedir

Tarih şuuru insanın tarih ve kendi ülkesi tarihi hakkında bilinçli olmasıdır. Tarih bilincine sahip olmak için kendi ülkemizin tarihini bilmeliyiz. Örneğin bir kişi kendi ülkesinin tarihini öğrenerek tarihi olarak şuura sahibi olur.

Sosyal ve kültürel anlamda geçmiş tarihimizi bilirsek bilinçli vatandaş oluruz. Tarihini bilmeyen bir ulus tarihte yaşadığı zorluklarla tekrar karşılaşabilir. Tarih sahnesinde yaşanan olayların nedenleri ve sonuçlarını bilirsek yaşanmışlıkları yakından tanırız. Atalarımızın ülkemizi hangi zorluklarla kurduğunu bilmek, gelecek tarihte aynı hatalara düşmemizi önler. Vatan sevgisini içimize işlemesi için tarihi şuura sahip olmalıyız.

Tüm bu açılardan baktığımızda tarihi şuura sahip olmak ülkemizi tanımaktır. Üzerinde yaşadığımız vatanın tarihini bilmezsek yaşanmışlıklardan ders çıkartamayız. Öncelikle herkes tarihi bilgiye sahip olarak bilgilenmeli. Geçmişimizdeki olaylar geleceğimizde alacağımız kararları etkiler. Ufkumuzu geliştirerek öngörülü oluruz. Sosyal hayatta saygı duyulan bir vatandaş haline geliriz. Kendi ülkesi için dönüm noktalarını bilmek bizi bir yapar, millet oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu