Okul

Meclis Binasının Mimarı Başlama ve Bitiş Tarihi

Tarih boyunca üç tane meclis binası yapılmıştır. Günümüzde kullanılan meclis binasının yapımına 1923 yılında başlanmış ve 18 Ekim 1924 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. 23 Nisan 1920 yılında Ankara’da İttihat ve Terakki Fırkası Kulüp’ün binası kullanılmaktaydı. Yeni meclis binasının tamamlanması ile yeni binaya geçiliyor.

Meclis binasının mimarı Vedat Beydir. Meclis binasının yapımına 1923 yılında başlamış, 18 Ekim 1924 yılında tamamlamıştır.

Vedat Tek, 1873 İstanbul doğumlu Meclis binasının mimarıdır. Orta öğretim hayatını Mekteb-i Sultani’de tamamlamıştır. Eğitimine Fransa’da devam etti. Ecole Monge’u bitirdikten sonra Julian Akademisi’nde resim ve heykel kursunda eğitim aldı. Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nun sınavını kazandı. Ünlü mimar olan Moyaux’un atölyesinde mimarlık eğitimi aldı. Türkiye’ye döndüğünde Türk mimarı olarak tanınmıştır. TBMM binasının yapımının ardından bir çok projeye imzasını atmıştır. Bunlar Sirkeci Büyük Postane, İkici Meclis Binası, Ankara Palas, Kastamonu Hükümet Konağı, Haydarpaşa Vapur İskelesi gibi yapılarda mimarlık yapmıştır.

Mimarlık çalışmaları ve kent tasarımları ile bir çok soruna çözüm getirmiştir. 1942 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu