Genel Kültür

Tarihe Damga Vurmuş Türk Kadınları

Kadın da erkekler kadar ilk önce ailesine sonra ülkesine sahip çıkar ve bu amaçla da evlatlarını yetiştirir. Bu evlatlar da ilerde tarih sahnesinde yer alan ve damga vurmuş isminden söz ettiren bir sürü Türk kadını olur.

Hepsiyle gurur duyup hepsini anmaya ilk önce Nene Hatun’dan başlamak gerekir. Nene Hatun Rus işgalinin önüne geçen çocukları için ülkesi için savaşan ve unutulmayan bir Türk kadını… Bunun gibi bir sürü ilke imza atmış kadın avukat, doktor, pilot olmuş isimleri sırayla hatırlayalım.

Safiye Ali

safiye ayla

Balkanlardan gelen yaralıları görünce doktor olma hevesi ile yanıp tutuşan Safiye Ali ilk kadın doktorumuz olmuştur. O tarihlerde kadınların okuması çok da mümkün değilken hedeflerini terk etmemiş ve yurtdışında eğitimlerini tamamlayıp gururumuz olmuştur.

Süreyya Ağaoğlu

sureyya agaoglu

Lise yıllarında arkadaşlarının bildiği savunduğu şeylere gösterdikleri tepkiler sonucu avukat olmaya karar vermiştir. Kadınların okumasında olan engellere rağmen rektörle görüşerek kendini sınıfa kabul ettirmiş ve eğitimi tamamladıktan sonra 58 yıl avukatlık yapmıştır. Türkiye’nin ilk kadın avukatı ve kadın hakları savunucusudur.

Sabiha Bengütaş

sabiha bengutas

Güzel sanatlara ilgisi okuldayken fark edilip heykel bölümüne alınmış ve okulu birincilikle bitirmiştir. Çok fazla heykel çalışması vardır. Bunlardan bazıları; Atatürk, Abdülhak Hamid Tarhan, İsmet İnönü heykelleri.

Afife Jale

afife jale

 

İlk Türk kadın tiyatrocumuz olan Afife Jale Türk tiyatrosunun gelişmesinde büyük rol oynamış ve hala tiyatroda kendisi anılmakta ve adına ödüller ve yarışmalar düzenlenmektedir.

Sabiha Gökçen

sabiha gokcen

Atatürk’ün kadınların her alanda başarılı olabileceğini göstermek için yetiştirdiği manevi kızı Sabiha Hanım ilk kadın askeri pilotumuzdur. Sovyetler Birliği’nde eğitim almış ve eğitmenlik yapmıştır.

Filiz Dinçmen

filiz dincmen

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı’na girmiş ve sonra büyükelçilik görevini almıştır.

Selma Rıza Feraceli

selma riza feraceli

İlk kadın gazeteci olan Selma Rıza aldığı özel ev eğitimlerinden sonra Fransa’da eğitim almış ve sonrasında Meşveret ve Şura-yı İmmet gazetelerinde çalışmıştır. İttihat ve Terakki Partisi’nin tek kadın üyesi olmuştur.

Benal Arıman

benal ariman

Atatürk’ün getirdiği seçme ve seçilme hakkından sonra 1935 yılında seçilme hakkını kullanan tek kadın olmuştur.

İclal Ersin

iclal ersin

Muhasebeci olarak başladığı kariyerine Atatürk’e bir ortamda tanıtılması sonucunda Atatürk tarafından istediği yurtdışı eğitime gönderilmiştir. İlk banka müdürü olan İclal Ersin aynı zamanda da ilk iktisat doktoru ünvanını almıştır.

Semiha Es

semiha es

İlk kadın Türk fotoğrafçımız olan Semiha Es ilk önce bir dergiye yolladıkları fotoğraflarla tanınmıştır. Arkasından ilgi çeken ve beğenilen bu durum doğrultusunda Kore Savaşı patlak verdiğinde giden askerlerimizle birlikte savaşı görüntülemek ve aktarmak için Hürriyet Gazetesi tarafından görevlendirilmiştir.

Esma Deniz

esma deniz

İlk kadın hemşiremiz olan Esma Deniz 73 yıl boyunca hemşirelik yapmış ve Türk Hemşire Derneği’nin kurucularındandır. Florence Nightingale hemşirelik okulunun kurulmasında da büyük katkısı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu