Sözlük

Teknisyen Nedir Bilgi

Teknisyenler herhangi bir meslek veya eğitimin döneminde çıraklık sıfatına sahip olup öğrenmelerini ifade eder. Teknisyenler aynı zamanda tekniker olmaktadır. Mühendisliğin alt sınıfı olup stajyer olarak görülebilir. Liselerden mezun olunduğu zaman kazanılan mesleki unvan olmaktadır. Kişi teknisyen yani eğitimini alıp çalışmasına devam ettiğini göstermektedir.

Teknisyenler ticareti bir unvana sahip olup mühendisin alt mesleği olmaktadır. Teknisyenler lise, mühendisler üniversite mezunlarından olmaktadır. Mühendislerin yanında veya küçük yerlerde çalışabilirler. Onlar işin tam olarak öğrenmese dahi öğrendikleri genelinde daha kolay şeyleri yapma becerilerine sahip olurlar. Usta çırak arasında olduğu gibi aynı duruma eşit gelmektedir.

Günümüzde teknisyenlik kendisine geliştirmesine bağlı olarak mühendisin yaptığı işleri yaptığı görülebiliyor. Mesleki olarak ellerinde üniversite diplomaları olmasa dahi alt sınıfa hizmet ederler. Araba bakım veya onarımında teknisyenler burada görev üstlenerek işlerini yapar üst sınıfa ise mühendisler tarafından hizmet edilir.

Teknisyen lise mezunu olan kişilerin aldığı unvan.
Tekniker 2 yıllık üniversiteleri bitiren kişilerin aldığı unvan.
Mühendis 4 yıllık ve daha yüksek üniversiteleri bitirenlerin aldığı unvandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu