OkulSözlük

Telgraf Nedir Kısa Bilgi

Günümüzün telefon tellerine ve internet için ilham kaynağı olmuştur. Telgrafın icadı ile birlikte haberleşme alanında büyük başarı elde edilmişti. Kullanımında tellerin arasından geçen titreşimler uzak noktalara kadar iletiliyordu. Elektrik akımı ile birlikte bir noktadan başka noktaya mors alfabesi yardımı ile iletildi. Kodlamaların çevirilerini eğitici kişiler tarafından yapılmaktaydı. Kesik elektrik akımları sayesinde kağıt şeridinin üstüne yazılmaktaydı. Kısa ve uzun çizgiler halinde haberler karşı tarafa iletilirdi. Bu tür kodlamanın kullanımı mors alfabesi olmaktaydı.

İki merkez arasında elektrik sinyalleri yolu ile mors alfabesi kullanılarak yapılan haberleşme sisteminidir.

Telgraf ilk olarak 1792 yılında ortaya atılan öneri ile birlikte geliştirildi. Elektrik akımı vasıtası ile birlikte uzak mesafelerden iletişim gayet iyi sağlanabiliyordu.

Kuleler üzerinden ağlar oluşturarak telgraf telleri çekildi. Uzun kollu makine ile birlikte harf veya rakama karşılık gelirdi bugünün klavyesi olduğu gibi sistemin başarıya ulaşması ile birlikte 19. yüzyılda çok rağbet gösterildi. Fransa kulelerinin ağları toplam 4828 kilometre kadar olmuştu.

Josep Henry ABD’li mucit tarafından elektrik akımının tellerle taşıyarak zilleri çalıştırdığı bir elektromıknatıs ile birlikte telgrafın mucidine ilham verdi.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu