OkulSözlük

Terminoloji Nedir?

Terminoloji bir nevi sözlük alanında çalışmalar yaparak terimleri inceleyen, anlam katan ve çalışmalar yaparak kullanım alanlarına göre inceleme yapan bilim dalıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi Terminoloji olarak faaliyet göstermektedir.

Yazının bulunduğu dönemlere kadar araştırmalar yapılmaktadır. Tarihsel olarak terminoloji bilimi çok eski zamanlara dayanmaktadır. İnsanlar gündelik hayatlarında kullandığı terimlerin araştırılmasını üstlenmektedir. Geniş bir inceleme alanına sahip neredeyse sözlük olarak görev görmektedir. Milletler ve toplumların kullandığı farklı terimlerin araştırılmasında görev alırlar. Kendi inceleme alanı dillerdeki terimler olmaktadır. Köken olarak yüzyıllar boyunca kelimelerin kökenlerini araştırmak, nereden geldiği ve değişime uğrayıp uğramadığını incelemektedir.

Dünya üzerindeki kültürlerin konuşma dillerindeki terimlerin anlamlarının ve derin araştırmasını gerçekleştirir. Kavramların nereden geldiği, nerede kullanıldığı hakkında bizlere bilgi vermektedir. İşlev ve özelliklerine göre sınıflandırılmasında da görev almaktadır. Örneğin sınıflandırmalar matematik, fizik, kimya, biyoloji, sosyoloji, psikoloji gibi çeşitli bilim alanlarına göre dağıtabilirler. Biyoloji de matematik terimlerinin yer almayacağı gibi değiştirmektedir.

Dünya var olduğu sürece yeni terimler ortaya çıkacak ve terminoloji bilimine ihtiyaç olacaktır. Yazı veya sözlü olarak ortaya çıkan diller kapsam olarak terminoloji ile incelenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu