Okul

Anayasanın Değiştirilemez İlk 4 Maddesi

Anayasa yapıldığı ilk zamandan itibaren kendisini korumak adına koyulan ilk dört maddedir. Devletin bütünlüğü, yönetimi, yenilikleri ve hizmeti olmak üzere hizmet sunulan durumlardan olmaktadır.

Madde 1: Türkiye Devletinin yönetim biçimi Cumhuriyettir.

Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzur, dayanışması, adalet anlayışı, insan hakları, Atatürk milliyetçiliği, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir.

Madde 3: Türkiye devletinin milli bütünlüğü bölünemez. Resmi dili Türkçe’dir. Bayrağı beyaz ay yıldız ve al bayraktır. Milli marşı “istiklal marşı” dır. Başkenti Ankara’dır.

Madde 4: Anayasanın 1’inci maddesi, 2’inci maddesi ve 3’üncü maddesinde yer alan hükümler değiştirilemez, değiştirilmesi asla teklif edilemez.

Anayasa’da yer alan dördüncü madde diğer maddeleri koruyarak herhangi bir değişikliğin yapılmasına müsaade edilmemektedir. İlk maddeler Anayasa mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet savcısı tarafından korunmakta ve takibi yapılmaktadır. Teşebbüs dahi edilmeyecek durumda olduğu yasa tarafından belirlenmiş olup referandum gerek başka yollarla maddelerin değiştirilmesinin mümkün olmadığını vurgulamaktadır. Cumhuriyetimizi koruyan ve sonsuza dek korunacak olan maddelerinin teminatı Anayasa olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu