Sözlük

Turizm Nedir Kısaca

Turizm yeri ve yabancı olmak üzere kişilerin belirli bir bölgeyi görmek, gezmek, eğlenmek, dinlenmek, görmek, bilgi sahibi olmak için yapılan gezilere denir. Yurtiçi ve yurtdışına yapılan aynı şekilde seyahatler turizm kapsamında olmaktadır.

Turizm denilince aklımıza ilk gelenlerden birisi tatil, deniz, kumsal, eğlence olacaktır. Hobi adı atında havacılık, dağcılık, otomobil, bisiklet, keşif, gezi turizmleri dahi yapılabilmektedir. Turizm sözcüğü geniş anlamda insanların farklı bölgelere giderek yaptıkları faaliyetleri gösterir.

Kültürel, tesisler, turizm alanında gelişmiş olan ülkelerde para akışı hızla sağlanır. Geçmişten kalan kalıntılar insanların ilgisini çekerek büyük ilgi gösterilmektedir. Sunulan imkanlar sayesinde insanların ziyaret edebilecekleri alanların olması onları kendisine çekmektedir. Yapılan faaliyetler sonucunda yerli ve yabancı turistlerin ülkeler ziyaret ederek döviz getirmesi sağlanmaktadır. Turizm bakımından gelişmiş bir ülkenin önemli gelir kaynaklarından birisi turizm olmaktadır. Sosyal ve kültürel yapısının gelişmesi sağlandığı gibi yükselmesi de sağlanmaktadır. Turizm tek bir dal altında incelenemez sağlık, spor, gezi, eğlence, kongre, öğrenci turizm gibi çeşitli isimler altında da yapılmaktadır.

turizm 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu