Genel Kültür

Türksat 4A Frekans Listesi

Türksat 4A uzaya fırlatıldı ve yayın hazırlıkları başlatıldı. Şubat ayında uzayda konuşlandırıldı. Uydumuz yörüngesine oturma süreci içersinde bugüne kadar aksamalar meydana geldi. 18 Eylül 2014 tarihinde artık kesin olarak geçiş yapılacağı konuşuluyor. 3A Türksat uydusu devre dışı kalarak yerine 4A uydusu girerek daha kaliteli ve yeni kanallarla birlikte yayına başlayacaktır. 15 Temmuz da frekans değişikliği yapılacaktı ama bazı aksaklıklardan dolayı 18 Eylül’e kaldı. Ömrünü tamamlaması ile birlikte uzayda serbest bırakılacak uydular Türksat 2A 2016 yılında atılacaktır. Türksat 4A uydusunda yer alacak kanal sayısı 429’dan 477’e çıkartılıyor.

Uydu alıcılarınızı otomatik bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Türksat kanal güncellenmesi otomatik şekilde olacak. TKGS uyumlu alıcılara tercih ederek otomatik kanalların frekansları güncellenebilir. TKGS olmayanlar için Türksat frekansları manuel olarak yayınlayarak elle yüklemenize imkan sunacaktır.

Şebeke taraması yapmak için verilen frekans bilgileri şöyle: 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC ¾ veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerleri girilerek tarama yapınız.

Türksat 4A uydusundan alınan bilgiler doğrultusunda 18 Eylül’de eski kanallar listeden kaldırılarak yenileri yerlerini alacaklar. Frekanslarda komple değişiklik olacak. Televizyonlarını açanların bozulduğunu düşünmesinler tamamen frekans ayarlarının değişiminden olacaktır. Televizyonlarının uydu ayarlarını kendileri yapabilirler veya otomatik bir şekilde uydu televizyon tamircilerine uydularını götürerek kanallarını yükletebilirler.

Türksat, 42° Doğu yörüngesine oturması ile birlikte yayın hayatınıza daha net ve hızlı şekilde imkan sağlayacak. Kanalların izlenme oranları ve radyo kanallarının takibini daha net şekilde olması bekleniyor. Geliştirilmiş Türksat 4A uydusu sayesinde kanallar arasında aramalar daha çabuk yanıt verir şekilde olacaktır.

Türksat 4A frekans listesine ulaşmak için buraya tıklayarak bütün frekansları görebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu