OkulSözlük

Tutumluluk Nedir Kısaca

Tutumluluk diğer bir adıyla tasarruf demektir. Elimizde olan imkanları maddi ve mülk tarzında harman vurup savurmamaya tutumlu denir. Zamanı, parayı, malı en doğru şekilde kullanmak tutumlu davranıştır. Sahip olduklarımızı değerlendirmeli, israf etmeden doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.

Tutumlu olan insan sahip olduklarını daima en iyi şekilde kullanmaya çalışır. Elindekileri israf etmez, sahip olduklarını değerlendirerek korumaktadır. Tutumluluk adına yapacakları davranışlar tasarruflu ve geleceklerini düşünür şekilde olmalıdır.

Unutulmaması gereken cimrilik ve tutumluluk birbirlerine karıştırılmamalıdır. İhtiyacınız ve gerekli olarak harcamalarınız tutumlu davranıştır, örneğin yemek yemeniz, yırtık ayakkabınızın yerine ayakkabı almanız. Cimrilik ise ihtiyacı odluğu halde bile yemek yememesi, kendisine ayakkabı veya başka bir şey almamasına eşdeğerdir.

Tutumlu olmak bize neler kazandırır?
Tutumlu olmak insanların geleceklerini kazanmalarını kazandırmakla başlar. Yastık altında ufak yatırımları olur, geleceğe yönelik yatırımlar yaparlar, çocuklarını düşünerek hareket ederiz. Güzel bir geleceğimiz olduğumu gibi rahat yaşam sürdürebiliriz. Yatırımlarımızı doğru şekilde değerlendirmek ileriki yaşlarda kendimizi korumamızı sağlar. Gençken sahip olabilirsek oluruz, yaş ilerledikten sonra sahip olamayacağımız çok şey olur. Elimizdekileri mutlaka değerlendirmeli, korumalı ve israf etmemeliyiz.

İsrafın zararları
Geleceğimize olan yatırımlarımızı kaybederiz. Malımız mülkümüz olmadığı gibi gelecekte sıkıntılı yaşam yaşarız. Çocuklarımıza parlak gelecek sunamayız. Yaşamımız sıkıntılı ve sorunlu geçer. İhtiyacımız olduğu zaman kimse tarafından maddi anlamda destek verilmez. Zorda kaldığımız gibi ailesel sorunlar yaşamamıza neden olur. Evimiz, arabamız, yatırımımız olmadığı gibi sıkıntı yaşarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu