Hayvanlar Alemi

Kedi Kumu Nedir?

İnsan dostu olan hayvanları evde beslemek isteyenler için onlara kolaylık sağlayacak icatlar üretilmiştir. Kedi beslemeyi sevenler evlerinde yer hazırlayabilir. Günün koşuşturması için kedilerin ihtiyaçlarını evin kıyısına köşesine yapmasını istemiyorsanız, kedi kumu kullanmalısınız. Kediler ihtiyaçların kumların üzerine yapmayı tercih ettiklerinden, alacağınız kedi kumu sayesinde onlara yer hazırlarsınız. Kötü kokulardan ve pislikten kurtulmanızı en basit yoludur.

Kedi sahibi olacaksanız eğer mutlaka bulundurmalısınız. Kediniz için tuvalet eğitimi verecek zamanı bulamıyorsanız kedi kabı, kedi kumu almalısınız. İçgüdüsel olarak kediler tuvalet ihtiyaçlarını yaptıktan sonra üzerini kapatırlar. Sokaklarda hiç kedilerin pisliklerini göremezsiniz. Kedi kumu onlar içinde sokakta oldukları havasını yaratır.

Kedi kumunun absorbe edebilme gücü sayesinde özelliğine göre alabilirsiniz. Kumlar kötü koku oluşumunu önler, gizleyici özelliği sayesinde evinizde kötü kokudan eser olmaz. Alacağınız kum oldukça uygun olmalı, absorbe edebilen türlerden olmasına dikkat edilmeli. İki türde kedi kumu olup bunları inceleyelim.

Kristal kum: Büyük tanelere ve şeffaf yapıya sahiptir. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları ile kürekle alınarak temizlenebilir. Kristal kumlarda kirli olanlar belli olduğu gibi çevrelerine koku yaymazlar. Genelde görünümleri beyaz olduğundan tuvalet ihtiyacından sonra renkleri sarıya dönüşür.

Silika kum: İri ve küçük olmak üzere iki çeşit kum vardır. Tuvalet ihtiyacını yaptıktan sonra patileri ile temizlemiyorsa iri olanları seçiniz. Küçükleri patilerinin arasında kalması kumun etrafa yayılmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu