Sözlük

Vatan Sevgisi Nedir Kısaca

Vatan toprak parçası değil, bir milletin namusu, şerefi ve bağımsız olarak yaşadığı yerdir. Vatan sevgisi tarifsiz duygulardan biridir. İnsanın göğsünün kabardığı, tüylerinin diken diken olduğunda vatan sevgisini içinde hisseder.

Vatan sevgisini hissederiz de vatanını seven birini nasıl anlarız onu bilmek gerekir. Vatanını seven biri vergisini düzenli ödeyendir. Kazanç elde ettiği zaman sorumluluk sahibi olarak hareket eder. Bütçesini doğru şekilde değerlendirerek ülkesine katkıda bulunmaya çalışır. Yastık altı yatırımlarını devlet bankasına yatırır. Altınları varsa devletin güvencesinde tutar. Sokakta, ulaşım araçlarında, kamuya ait bütün her şeyi korumalı zarar vermemeliyiz. Yerdeki asfalta dahi vereceğimiz en ufak zarar ülkemize verdiğimiz zarardır.

Vatansever biri ülkesinin malına mülküne sahip çıkar. Ailesine bakar, kanunlara harfiyen uyar, yanlış yapmaz, insanlara yanlış bilgi vermez. Doğru neyse ondan şaşmaz. Her sözü güven vericidir. Vatanı için fedakarlık yapmaktan hiç kaçınmaz. Askerliğini en güzel şekilde yapar. Vatandaşlık görevi nedir bilir, ne yapması gerektiğini de çok iyi bilir.

Ülkemiz zor duruma düştüğünde vatan sevgisi ülkeyi işgalden kurtaracaktır. İçimizde olan vatan aşkı en büyük engelleri aşmamıza yardımcı olacaktır. Gerektiğinde severek canımızı severeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu