Genel Kültür

Zeka Türleri Nelerdir

İnsanların zekalarını sınıflandıran birbirlerinden ayrı toplam 8 zeka türü vardır. Bunlar kişiden kişiye değişerek kişilerin hayatına yön vermiş olup meslek seçimlerinin temel sebebi olur. Zekanızın hangi yönde gelişmiş olduğunu bularak kendinizi geleceğe hazırlayabilirsiniz.

Sözel Zeka
Hitap şekilleri çok kuvvetli olarak sizinle konuşarak herhangi bir konuda ikna edebilirler. Dinlemeyi ve anlatmayı severler konuşurken herkes susar doğru zamanda doğru yerde konuşmayı kabul ederler. Kitaplarla araları iyidir anlatılanlardan daha çok şey öğrenebilecekleri bilirler.

Sayısal Zeka
Sayılarla araları iyidir hesap konusunda detaycı olarak bu konuda genellikle günlük yaşantılarında kullanılırlar. Olaylar arasındaki kurdukları bağlar geçmiş zamanda bir çok bilim insanının sahip olduğu zeka türüdür.

Görsel Zeka
Gördükleri resimlere anlam yükleyerek hafızaları çok gelişmiştir. Film ve slayt halinde hayal kurarak onları canlandırırlar genelde yönetmenlerle birlikte film yapımcıları bu konuda gelişmişlerdir.

Müzik Zekası
Aşırı duyarlılık, ritim, nota, ses tonları onların ilgisini çeker küçük yaşlardan itibaren anlam yüklerler. Şarkı söylemeyi severler daha çok müzisyenler olmaktadır.

Bedensel Zeka
Vücutlarını kullanmayı seven kişilerden oluşur başarılarının arkasında çeviklikleri vardır daha çok bu yönde gelişen kişiler sporculardan olmaktadır. Koşmak, zıplamak, hareketler bedensel zekanın bir ifadesidir.

Sosyal Zeka
Çevresindeki insanların düşüncelerine önem vererek anlayan kişilerdir. İnsanları çok iyi tanırlar liderlik özellikleri ile birlikte sorumluluk duyguları gelişir. Sosyal zekaya sahip insanlar olayları yorumlama konusunda çok başarılılardır.

İçsel Zeka
İnsanların kendileri ile ilgili düşüncelerini kendi içinde hesaplamalar yapmakta iyilerdir. Güçlülük zayıflık onlar için ne yapacaklarını öğrenme durumudur. Düşüncelerini bağdaştırırlar kararlarını öyle verirler. Olaylar konusunda açık anlaşılır şekilde konuştukları görülür.

Doğal Zeka
Çevre ile birlikte canlılara önem verirler. Doğanın insanlık için önemini bilirler kendilerini huzurlu hissederek geçmişteki canlıları araştırırlar. Toprak, kum, ağaçları, canlıları çok seven yapıları vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu