Sağlık

Adet Gününden Önce Kanama Neden Olur

Kadınlarda adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında bir olur. İdeal gün sayısı 21 günde bir tekrarlayan 2 ila 7 gün süren adet dönemidir. İdeal adet dönemi uzmanlar tarafından yapılan takipler sonucunda ortaya çıkmıştır. Adet döneminde ilk iki gün şiddetli üçüncü ve dördüncü gün ağrılar hafifleyerek kanama azalır. Beşinci günün sonunda adet dönemi bitiş sürecine girerek 1 hafta içinde tamamlanarak biter. Bazı adet döneminde kanama süreleri esneklik gösterebilir.

Bir çok kadının ortak sorunu adet döneminden önce kanamanın meydana gelmesi. En son adetinizin bitmesinden 21 gün geçmeden lekelenme ve kanama yaşanıyorsa yumurta kanaması, düşük hormon seviyesi ve hamilelik belirtisi olabilir. Böyle durumlarda bayanlar endişeye kapılır. Altında yatan sebebi bildikleri takdirde bir sonraki adetlerinde düzelmiş olacaktır.

Yumurta kanaması
Adet döngüsü henüz tamamlanmadan kan lekeleri fark edebilirsiniz. Endişe etmeden neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Ovulasyon veya yumurtlama kanamasından dolayı olabilir. Bir çok kadın yumurtlama döneminde rastlayabilir. Ufak namalar ve akıntıdan dolayı endişe etmenize gerek yoktur.

Adet döneminden önce kanama
Perimenopoz: Menopoza geçiş döneminde kadınlarda görülür. Lekelenme ve kanamalar yaşanır. Menopoza giren kadınlarda halen devam eden durumsa doktordan yardım aldınız.

Gebelik: Hamileliğin ilk ve ikinci haftasında lekelenme görülür. Kanama giderek artıyorsa gebe kadın düşük yapmış olabilir. Doktorunuza başvurarak kanama konusunda bilgi alınız.

Rahim anormallikleri: Rahimde meydana gelen değişimler sonucunda lekelenme görülür. Rahim tümörleri, rahim kanseri ve bazı enfeksiyonlarla ortaya çıkar.

Tıbbi problemler: Tiroid hastalıkları, diyabet ve bazı hastalıklar sonucunda lekelenme görülür.

3 Yorumlar

  1. Adetim iki aydır erken geliyor, miktarı normal bi şekilde fakat 3 gün sürüyor normalde hem erken hemde çabuk bitme gibi bi olay olmazdı son ilişkinin üstünden yaklaşık bir buçuk ay geçtikten sonra test yaptım ama negatif hamile olma ihtimali olabilir mi?

  2. Bende her ayın 18inde adet olurdum bu ay 15inde oldum. Ama adet gibi değil sanki farklı bir kanama gibi geldi bana ve hiç ağrım yok. Neden olabilir ki ?

  3. Ben her ay 25’de adet görüyorum bu ay 15 oldum size neden erken olmuş olabilirim cvp verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu