Sağlık

Kalıcı Makyaj Öncesi ve Sonrası

Kalıcı Makyaj: Günümüzde çalışan kadınlar hariç artık ev hanımlarının tercihi kalıcı makyaj. Her daim hazır bakımlı olmayı kim istemez ki. Sabah gözünüzü açtığınızda hoş bir görüntü hastalık sırasında halsiz ama etkileyici görünebilirsiniz. Yalnız kalıcı makyaj uygulamasından önce ve sonra bilinmesi gerekenler neler.

Kalıcı Makyaj Renginin Oturması

Kalıcı makyajın tam olarak doğal rengine geçmesi 2 hafta kadar bir zaman alır. İyileşme sürecinde cilt üzerinde bir doku oluşabileceği için özellikle dudaklarda cansız soluk bir görünüm olabilir. Bu durum geçicidir yaptıranlar kesinlikle yanılgıya düşüp pişmanlık yaşamasın. Eyeliner ve kaşlara kalıcı makyaj yapıldığında ise renk tam tersine olduğundan daha canlı ve belirgin olur. Bu da kalıcı bir durum değildir. Zamanla kaşlarda da dudaklarda da eyeliner bölgesinde de doğal görünüme geçer.

Komplikasyon Olasılığı

Kalıcı makyaj yaptıracağınız yerin temiz ve steril olmasına özen gösterin temiz olduktan sonra hiçbir yan etkisi olmaz. Deneyimli ve işinde uzman insanlara yaptırın. Alerjik durumunuz olduğunda önce test yaptırın ve sonucu 1 – 2 hafta bekleyip reaksiyon vermezse cildiniz kalıcı makyajınızı yaptırmamanız için bir sebep yok. Uçuk dudaklarınızda çok çıkıyorsa kalıcı makyaj yaptırmadan önce tedavisini mutlaka yaptırın. Aspirin ya da kanı sulandıran ilaç kullanıyorsanız kalıcı makyaj yaptırmadan önce kesmelisiniz. Açık renklerde kanama olur ve çabuk geçer.

Kalıcı Makyaj Acı Verir mi?

Acı çok azdır. Yaptıranlar öyle aman aman bir acıdan şikayet etmezler. Tek sorun makinenin verdiği titreşimden rahatsız olup tedirginliktir. Kaşlarda bu etki çok hissedilmez en hassas bölge olan eyeliner uygulamasında tedirginlik oluşabilir.

Anestezi

Kalıcı makyaj yapılmadan önce uygulanacak bölge bir kremle uyuşturulur. Bu uyuşturma hissetmeyi en aza indirger. Dudak bölgesinde uyuşturma ise doktorunuzun vereceği kararla enjeksiyonla yapılabilir.

Kalıcı Makyaj Sonrası Kızarıklık ve Yanma

Kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra şişme, kızarıklık ve geçici yanma hissi oluşabilir. Buzla tedavi edilince hemen geçer normal bir süreçtir.

Pigment Kabukları

Kalıcı makyaj yapıldıktan sonra gözle görünmese de ele gelen kabuklar oluşur. Bu durum bir hafta içinde kendi kendine geçer. Kabukları kesinlikle elinizle koparmayın yapılan makyajın bozulmasına neden verirsiniz.

Kalıcı Makyajdan Sonra Suyla Temas

Uygulama yapıldıktan sonra 2 hafta gibi bir süreç hamama ve saunaya gitmemelisiniz. Mümkün olduğunca bu süre zarfında sudan uzak durmanızda fayda var.

Yağlar Ve Kremler

Kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra uygulanan bölgeler kabuklanacağı için krem sürme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Yalnız krem sürmeniz makyajınızın kalıcılık oranını azaltır. Çok ihtiyaç duyarsanız gliserinli kremleri tercih edebilirsiniz.

Peling Tedavileri

Kremler gibi peeling tende uzak durmanızda fayda var. Peelingin normalde amacı ölü deriyi atmak olduğu için kalıcı makyajınıza zarar verebilir. Cildin soyulması ve cilt tabakasının incelmesi önerilen bir işlem değildir.

Güneş Ve Solaryum

Solaryumdan uzak durmalı güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü korumalarınızı sürmelisiniz. Güneşten kaynaklanan ve ciltte oluşan ufacık bir leke yaptırdığınız makyajın güzelliğini gölgeleyebilir. Lekelerin kapanması için sürekli makyaj yapmak zorunda kalırsınız bunun da bir anlamı olmaz.

Kalıcı Makyajın Kalıcılık Süresi

Kalıcı makyaj 1 – 5 yıl arasında kalıcılığı değişir. Süresinin uzaması tamamen cilt dokusuna, bakıma ve güneşe yani sizin gösterdiğiniz özene oranla azalıp kısalabilir. Açık renkli ciltler koyu tenli bayanlara oranla daha az kalıcılık gösterir çünkü açık tenli ciltler kendini çabuk yeniler. Esmer tenler bu açıdan oldukça şanslıdır. Orta yaşlarda bu süre uzayabilir. Yaş ilerledikçe cildin yenilemesi azalacağından kalıcı makyaj süresi de uzar.

Kalıcı Makyajın Çıkarılması

Kalıcı makyajı çıkarmak yaptırmaktan daha zordur. Çünkü renler derinin altına işler ve zahmetli bir iştir. Bunun için değişik yöntemler uygulanır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Asit uygulaması – lazer uygulaması – başka renkle kamufle – pigment çıkaran kremler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu