Sağlık

Yağlı Cilde İyi Gelecek 8 Doğal Yöntem

Yağlı ciltler sorununuz olmaktan çıksın. Cildinize iyi gelecek 8 doğal yöntem yağlı cildin önüne geçiyor.

Cilt yapılarında oluşan yağlanmanın nedenleri olarak kalıtımsal bozukluklar, beslenme bozuklukları, yaş durumu (ergenlikte yaşanan yağlanma problemleri gibi) veya çevresel faktörler gösterilebilmektedir. Bu tip sorunlar sonucu cilt yağlanması problemi yaşayan bireylerin çözüm odaklı olmaları, problemlerinden kurtulmak için en doğal ve basit yöntemleri denemelerini sağlamıştır.

Yağlı Cilde İyi Gelecek Doğal Yöntemler

  • Büyük marketlerde sıklıkla satılan papaya meyvesi, cilt yağlanmasını giderebilecek doğal ürünler arasında en çok tercih edilenlerdendir. Buna göre bir adet papayayı satın aldıktan sonra eve gelip posasını çıkarmanız ve bu posayla yüzünüzü temizlemeniz yeterli olmaktadır. Hem cildin yağını aldığı gibi hem de cilt yapısında kalan ölü derileri de temizleyebilmektedir.
  • Süt kullanımı, hatta özellikle soğuk süt kullanımı cilt yağını yok edebilmek için oldukça etkilidir. Katkısız doğal sütü soğuk haldeyken gün içerisinde bir kaç kez yüzünüze sürmeniz ve derinlemesine nazikçe temizlemeniz yeterlidir.
  • Domates de yağlı cilt sorununa doğal çözüm sağlayacak sebzeler arasındadır. Domatesi püre haline getirip, özellikle makyaj yapmadan önce cildinize uygularsanız hem cildin yağlanma sorununa çözüm getirmekte hem de cildi arındırma şansına sahip olunmaktadır.
  • Cildin yağlanma sorunu için limon, kil, bal ve yumurta bir arada kullanılarak cilt maskesi yapılabilir ve cilt yapısındaki fazla yağ emilebilir. Bunun için sadece tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra yüze sürüp 20 dakika beklemek ve ardından ılık su ile yıkamak yeterli olmaktadır.
  • Yağlı ciltlere çözüm olacak bir başka maske tarifi de kil ve yoğurtla yapılan maskedir. Kil ve yoğurt karıştırılarak yüze uygulandıktan sonra 15 dakika kadar beklenir, kuruduktan sonra soğuk su ile yıkanması yeterlidir.
  • Badem ve bal karışımı da yağlı ciltler için etkili ürünler olmaktadırlar. Bunun için bir çorba kaşığı miktarında bal ve iki adet badem karıştırıldıktan sonra, macun kıvamındaki malzeme yüze sürülerek bir süre bekletilir ve ardından ılık suyla yıkanmalıdır.
  • Hazırlanacak olan gül ve sandal ağacı tozu maskesi, cilt yağlanmasına karşı etkili olmaktadır. Bunun için yüzünüzün için yeterli miktarda gül suyunu ve sandal ağacı tozunu bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra, maske yüze sürülerek tamamen kuruyuncaya dek cilt yüzeyinde bekletilir. Son olarak ılık suyla yıkanması yeterlidir.
  • Su ve mısır nişastasını karıştırarak yapacağınız maske sayesinde, cildinizdeki yağlardan doğal yollarla kurtulmanız mümkün olmaktadır. İki malzemeyi de bir kabın içerisinde macun hale gelene kadar karıştırdıktan sonra yüzünüze on dakika boyunca masaj yaparak sürmeniz ve kuruyunca da bol miktarda ılık su ile yıkamanız mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu