Sorular Cevaplar

Akdeniz Oyunları Nedir

Akdeniz’e kıyı olan ülkelerin katılımı ile her dört yılda bir düzenlenen oyunlardır. Ülkeler arasında İsrafil ve Filistin dahil edilmemiştir. Sporlar barış ve kardeşlik amacı taşıyarak düzenlenmektedir. Kültürel olarak gelişmelerin yanı sıra katılan ülkelerin toplumsal olarak birbirlerini tanımalarına olanak sağlamaktadır.

Akdeniz oyunlarında olimpiyatlarda olan kuralların aynısı geçerlidir. Oyunlar 15 gün boyunca devam ederek ülkelerin birbirlerini tanımaları sağlamaktadır.

İlk olarak 1948 yılında Londra Olimpiyatlarının Asbaşkanı olan Mısırlı Muhammed Tahir Paşa tarafından ortaya atılır. İlk Akdeniz oyunları bu tarih itibari ile çeşitli çalışmalara ev sahipliği yapmıştır. Olimpiyatlarda ev sahipliği yapıp Akdeniz’e kıyısı olmayan tek şehir Kazablanka’dır. Oyunlara ev sahipliği yapacak olan ülkelerin Akdeniz’e kıyısı olması gerekmektedir. Oyunlarda başarılı ülkelerden birsi İtalya, onu takip eden Fransa ve üçüncü sırada Türkiye yer almaktadır.

Akdeniz oyunlarının bayrağı birbirlerine kenetlenen üç halkadan oluşur. Üç kıtayı ifade eder bunlar Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarıdır.

Oynanan sporlar; Atletizm, yüzme, basketbol, boks, futbol, güreş, jimnastik, sutopu ve eskrim bütün Akdeniz Oyunları’nda yer alan spor branşlarıdır.

Futbol alanında en çok madalya ülkemize ait olarak 10 madalyası bulunmaktadır.

Üyeler: Akdeniz Oyunları, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi tarafından düzenlenir. Komite başkanı Cezayir’den Amar Addadi’dir. Komite, 24 üyeden oluşmaktadır ve bunlar; Andorra, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cezayir, Fas, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Kıbrıs Cumhuriyeti, Lübnan, Libya, Makedonya, Malta, Mısır, Monako, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Suriye, Tunus, Türkiye, Yunanistan’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu