Sorular Cevaplar

Kışın Karlı ve Buzlu Yollara Tuz Atılmasının Sebebi Nedir?

Kış mevsiminde yağan karlar yolu kapatır, eridiklerinde ise buza dönüşerek kazalara sebebiyet verebilir. Türkiye’de karlı ve buzlu yolların verebileceği zararı en aza indirebilmek için Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından yollara tuz atılır. Yollar açıldıktan sonra araçlar yardımıyla yollar tuzlanarak olası kazaların önüne geçilir. Kışın kaza oranı yaza göre kat ve kat daha fazladır. Bu tür kazaların önüne geçebilmek için bilimsel yöntemden faydalanılır.

Hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğü zaman saf su donmaya başlar. Saf suyun donma derecesi sıfır derecedir. Hava soğumaya başladıkça yollarda buzlanma olur. Yola tuz döküldüğünde suyun donma derecesi -9.3°C olarak belirlenmiştir. Tuz atılan yollarda bu sayede donma çok az görülür. Ancak hava sıcaklığı -9°C’nin üzerine çıktığında don olayları görülür.

Türkiye’nin konumu bakımından dondurucu soğuklar çok fazla olmaz. Yollara tuz dökülmesi don olaylarını önleyerek kazaları önler. Tuz ile suyun karşımı ile elde edilen tuzlu suyun donma derecesi -9.3°C’dir. Tuz dökülen yer eğer donmamışsa daha sonrada don olayı görülmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu