Sorular Cevaplar

Yıldızlar Hareket Eder mi?

Evrende birçok gök cismi vardır. Bunlardan biri güneş sisteminde olduğu gibi yıldızlardır. Güneşimizde bir yıldız olduğunu biliyor muydunuz? Güneş gibi yıldızlar şekline, büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Kimi yıldızlar daha yeni doğarken kimileri de milyarlarca yıl sonra hayatlarına son verirler. Yeni yıldızların doğması için yaşlı yıldızların hayatlarına son vermesi gerekiyor. Yıldızlarda diğer gök cisimleri gibi hareket ederler.

Her şeyin sabit olduğunu düşünürüz fakat her şey evrende hareket eder. Güneş sistemi kendi içerisinde olduğundan dolayı hareketini fark etmeyiz. Samanyolu galaksisi içerisinde çok hızlı bir şekilde hareket ediyoruz fakat hissetmiyoruz. Hissetmediğimizden dolayı olmadığı anlamına gelmez. Güneş sistemi misali samanyolu galaksisinin çevresinde dönüyoruz. Hızımız şuana kadar belirlenmemiş fakat saniye de yüzlerce binlerce kilometreyi bulabiliyor.

Aynı zamanda evren kendi kendine genişliyor. Her genişlediğinde mesafeler artıyor. Bu demek oluyor ki yıldızların ve diğer gök cisimlerinin hepsinin hareket ettiğidir. Evrende sabit hiçbir şey yoktur sadece hareket ettiklerini gözle göremiyoruz. Bazen yıldız kayarken gözle fark ettiğimiz oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu