Sorular Cevaplar

Yazının Kullanılmaya Başlanması O Dönemdeki İnsanların Hayatını Nasıl Kolaylaştırmıştır?

Yazı milattan önce 3.200’lü yıllarda Sümerler tarafından bulundu. Yazı kısa sürede tüm uygarlıklara yayılarak herkesçe kullanılmaya başlanmıştır. Yazının beraberinde getirdiği faydalar sayesinde uygarlıklar büyük gelişme sağlamıştır. İlk yazının icadında insanlar çivi yazısı kullanmaktaydı, daha sonra harf sistemine geçilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Yazının icat edilmesi uygarlıkların gelişmesi sağlamıştır. Bilginin taşınması, saklanması ve gelecek nesillere aktarılmasını kolaylaştırmıştır. Eğitim ve öğretim alanında devrim yaşanmıştır. Bilge insanlar bilgilerini sonraki nesillere aktardı. Uygarlıklar arası iletişim, antlaşmalar yapılmıştır. Bilginin kayda alınması insanların bilgiye ulaşmasını da kolaylaştırmıştır. İnsanlar yazı sayesinde sosyalleşerek birbirleri ile iletişime geçmişlerdir. Değerli ve değersiz metinler sonraki nesillere miras bırakılmıştır. Ticaretin gelişmesi ekonominin de gelişmesini etkilemiştir. İnsanların birbirine güveni artmış, yazı nesiller boyu aktarılarak bilgi korunmuştur. Yazılı tarih bütün uygarlıklar için önemlidir.

Dönemin bilge insanları bilgilerini sonraki nesillere aktarmak için hayli zorlanmaktaydı. Bilim insanları çalışmalarını yazıyla aktararak sonraki nesillerin geliştirmesini sağlamıştır. Bundan yüzlerce yıl önceki bilimsel çalışmaları nasıl devam ettiriyorsak her şeyin temeli yazının bulunmasıyla olmuştur. Yazının icadı insanların hayatını kolaylaştırmış ve sonraki nesillere miras bırakma hakkına sahip olmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu