Sorular Cevaplar

Allah’ın Her Şeyi Yaratması Ne Demektir

Yaratmak, yoktan var etmektir. Bir enerji veya kuralı olmayan bir şeyin yaratılmasına yaratmak denir. Yaratıcımız olan Allah’a mahsustur. Dünyamızda hiçbir şey yoktan yaratılmamıştır. Evrenin, gökyüzünün, yeryüzünün, tabiatın, doğanın, canlıların yoktan yaratılmasındaki mutlak güç sahibi olan Allah’tır. Varlığı ve gücü ne sorgulanabilir ne akıl erer. Yeryüzünde gördüğümüz toz taneciğinden tutun devasa güneşe kadar her şeyin yaratıcısıdır.

Allah dilediği zaman her şey olur. Yaratmak istediği zaman her şeyi yaratır. “Ol” dediği zaman o da oluverir. Allah’ın mutlak güç sahibidir. İslam dininde Allah’ın yaratıcılığı ile ilgili bir sure vardır. “…Allah dilediğini yaratır. Bir işe hükmedince ona sadece “Ol” der o da oluverir” (Al-i İmran suresi, 47. ayette bu yaratma bu şekilde bildirilmiştir.

Allah yaratmak için hiçbir canlı veya bir şeye ihtiyaç duymaz. Allah dilediği zaman istediğini yaratır. “Ol” demesi ile evren yaratılmıştır. Milyarlarca canlının yaşamı Allah’ın tek bir dileğindedir. Güç ve ihsan sahibi bir kişi varsa o da Allah’tır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu