Sözlük

Almaç Nedir Kısaca

Derimizin ve duyu organlarımızın dışarıdan gelen ağrı, basınç, sıcaklık gibi uyarıları almaya yarayan sinir hücrelerinin ucudur. Yaşamak için çevremizdeki olayları algılamamız gerekmektedir. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için bunlara ihtiyaç duyarlar. Çevresindeki bilgileri alırlar bunları yorumlayarak iletirler. Bu sayede iletişim gücü kuvvetlenerek aktarım sağlanabilir.

Örneğin toprak altında yaşayan solucan dışarıdaki nem oranını algılayarak yerini belirler. Hareket ederken almaçlar sayesinde çevresindeki durumların farkına varır. İnsanlarda da durum aynıdır, sıcaklık, acı duygusu, basıncı algılayan almaçlar vardır. Bunlar sinirler sayesinde beyne iletilerek insanın çevresini tanımasında etkilidir. Kandaki oksijen, karbondioksit ve basıncı algılayan almaçlarda vücudumuzda bulunmaktadır. İçinde bulundukları duruma göre farklılık gösterirler.

Kısaca duyu organlarımızın dışarıdaki etkileri algılaması için kullandıkları sinir hücrelerinin uçlarıdır. Almaçlar çevremizi algılamamıza ve hissetmemize yararlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu