Okul

Mıknatıs Nerelerde Kullanılır

Demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri kendine çekme özelliğine sahip cisimlere mıknatıs denir. Kendi arasında doğal ve yapay mıknatıs olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğal mıknatıs: doğada kendiliğinden oluşan çekme özelliğine sahip cisimlerdir.
Yapay mıknatıs: İnsan müdahalesi sonucunda çeşitli cisimlere çekme kuvveti kazandırılmış mıknatıslardır. Yapay mıknatıs bir çok alanda üretimi yapılabilmektedir. Çeşitli etkiler sonucunda cisimler mıknatıs özelliği kazanırlar.

Mıknatıs günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılır. Sahip olduğu manyetik etki sayesinde mıknatısların özelliklerinden yararlanılmaktadır. Teknolojik ürünlerde özellikle mıknatıslardan yararlanma oranı fazladır.

Pusula, buzdolabı, oyuncak, telefon, radyo, ziller, ses sitemler, elektrikli araçlar, televizyon, elektrik santralleri, jeneratörler, alarm düzenekleri, sinyal sistemleri, voltmetre ve ampermetreler, cd yazıcıları, merdiven lamba prizleri, hoparlör, hurda vinçleri.

Mıknatıslar neredeyse günlük hayatımızın her alanında faydalanılmaktadır. Çeşitli manyetik alanlara sahip cihazlarda görülebilmektedir. Mıknatıslar yukarıda belirttiğimiz kullanım alanlarının bir çoğunun çalışması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu