Yemek Tarifi

Almanya Yemekleri Nelerdir

Almanya, Avrupa ülkelerinden olup yemek tarzları ve kültürleri oldukça farklıdır. Bölgeler boyunca gelişmesi ve kültürlerin etkileşimi çağdaş medeniyetlerde büyük eti yaratmıştır. Mutfak bakımından gelişme sağlandığı biliniyor. Almanya’nın güneyinde yer alan bölgelerde çeşitli yöresel yemeklere ağırlık veriliyor. Eyalet dağılımda olduğu gibi hepsinde değişiklik görülmüştür. Yemekleri ve yöresel farklılıklar damak tadını da değiştiriyor.

Etli Yemekler
Kullandıkları malzemeler domuz eti, biftek ve kümes hayvanları olmaktadır. Et üretiminde önemli bir yere gelip yılda kişi başı 33kg civarında et tüketmektedir. Kümes hayvanlarından tavuk yaygın şekilde tüketilip seviliyor.

Balık

Alabalık yemeklerde genellikle kullanılan balık türüdür. Tatlı su balığı olmasından dolayı turna balığı ve sazan yoğunlukla kullanılıyor. Levrek gibi deniz canlıları yöresel yemeklerin arasına dahil ediliyor. Kahvaltılarda ton balığı gibi faydalı canlılar konserve halinde tüketilmektedir.

Sebzeler
Genellikle çorba ve salatalarda kullanılıp garnitür şeklinde servis edilir. Havuç, şalgam, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahanadan yapılan yemekler göz önündedir. Etli yemeklerin yanında sebzeler kullanılıyor.

Baharat ve Soslar
Soslar yemek için kullanılarak özellikle hardal tüketmektedir. Alman yemekleri bol baharatlı ve acı yemek kültürüne sahiptir. popüler baharatların yapımında defne, kekik, Frenk soğanı, karabiber ve maydanoz gibi malzemeler karıştırılır. Yılbaşında yemeklerde sos önemli olup normal günlerinde nadir şekilde kullanırlar.

Ekmek Tüketimi
Ekmek olarak beyaz yerine gri ekmek tüketme alışkanlıkları vardır. Genellikle en çok tüketilen ekmek türü çavdar ekmeği olmaktadır. Tost ekmeği, kepekli taneli ekmek, buğday, beyaz ekmek gibi değişiklik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu