Sağlık

Alternatif Tıbbın Zararları

Modern tıbbın cevap veremediği bazı konularda, alternatif tıp devreye giriyor. Bitkisel ürünlerin karışımları ile tedavi yöntemleri uygulayan alternatip tıpta, mağdur olmamak için bazı noktalara çok dikkat etmek gerekmektedir.

Alternatif Tıpta Yan Etkilerin Doğurabileceği Olası Zararlar

Her bitki, her hastalığa iyi gelmez. Hatta doğada bulunan pek çok zararlı bitki de vardır. Bazıları hiçbir fayda sağlamazken, bazıları üstüne zarar verebilir. Bu bitkilerden bazılarının yan etkileri, ölümle sonuçlanan feci durumlar bile ortaya çıkartabilir. Alternatif tıpta son çare olarak kesinleşmemiş sonuç ve yöntemler uygulandığından, birtakım karışımların kötü sonuçlar doğurabilme riski her zaman vardır. Bunlar hafif derecede yan etkiler olabileceği gibi, ölüme kadar giden göze alınamayacak riskleri de içinde barındırabilir. Bu yüzden hastalıklar için çözüm yolları ararken, alternatif tıpın zararları da göz önünde bulundurulup, adımları dikkatli atmak gerekir.

İlaçlar ile Doğadaki Bitkilerin Kıyaslanması

Modern tıptaki ilaçların da olası yan etkileri olsa da, bunların sık rastlananları genelde ağrı, bulantı gibi ilaç kullanımı kesildiğinde sona erecek olan hafif etkilerdir. Bunun sebebi, bitki özlerinin etken maddelerinin bilimsel yöntemlerle ayrılarak, ilaç oluşumunda bitkinin olası yan etkilerinin en aza indirgenmesidir. Alternatif tıpta ise bütün yan etkileriyle, ayrıştırılmadan uygulandığından dolayı yan etki riski çok daha fazladır.

Alternatif Tıpta Suistimal

Özellikle son yıllarda alternatif tıp pek çok ortamda aktif hale gelmiştir. Gerçekten işinin ehli, insan sağlığına önem veren, tıbbi bir geçmişi ya da bilgi birikimi olan ve bunları sadece insan hayatı için kullanan alternatif tıp uzmanları olduğu gibi, bu sektörün piyasada tutmasından faydalanmak isteyen bazı kesimler de ortaya çıkmıştır.

Söz konusu sağlık olduğunda, insan, doğal olarak, hastalığının tedavisi için ne gerekiyorsa yapar, her yola başvurur. Böyle mağdur durumda olan kişilerin hassas noktalarını bularak bunları, alternatif tıp adı altında suistimal eden çıkarcı bir kesim insan hayatını karartabilmektedir. Bunlara karşı durabilmek için, alternatif ürünlere göz atıldığında, bu ürünleri sunanların tıbbi geçmişi, bilgi birikiminin olup olmadığı, şimdiye kadar yaptığı çalışmalar ve bunların sonuçları gibi şeyler iyice araştırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu