Sorular Cevaplar

Anayasanın İlk Üç Maddesinin Değiştirilmesinin Nedeni Nedir

Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilememesinin sebepleri açıktır. Maddeleri okuduğumuz zaman Türk milletinin varlığını ve geleceğini taşıdığını gösterir. Atatürk anayasanın değiştirilemez maddeleri olarak kabul ederek ülkenin gelecekte çeşitli tehlikelere girmesini önlemiştir. Türk milletinin vazgeçilmez ve en önemli değerleri bu sayede koruma altındadır.

1- Vatanı bölmek isteyenler olup ülkenin yönetim biçimini değiştirme çabasında bulunacaklardır. İlk üç maddenin birincisi ile korumaya alınarak ilelebet Cumhuriyet olacağını gösterir.

2- Cumhuriyetin yönetimi ve yönetim anlayışını belirten madde ise ikincisidir. Bize anlatmak istediği yenilikçi inkılapların koruma altına alınmasını sağlamıştır. Laik ve demokratik hukuk devleti olduğunun en büyük göstergesidir. Temel ilkeleri ve yönetim şekli ile demokrasinin garantisidir.

3- Türkiye milletinin bölünmeyeceğini gösteren üçüncü maddesidir. Dilinin Türkçe olduğu, bayrağının şeklinin, kanunlarını anlatan, milli marşını ifade eden İstiklal Marşı olmaktadır.

Anayasanın değiştirilemez ilk üç maddesi
1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.
3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklâl Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu