Sorular Cevaplar

Atatürk Neden Örnek Çiftlikler Kurmuştur

Atatürk Örnek Çiftlikleri Nende Kurdu, Atatürk’ün Kurduğu Örnek Çiftliklerin Çiftçiler İçin Önemi

Atatürk tarafından ülkemizin bir çok yerinde örnek çiftlik kurulmuştur. Bunlar Paşa Çiftliği, Ata Çiftliği gibi çiftlikler Atatürk tarafından hazırlanmıştır. Tarımcılık yapılan bölgelere kurulmuştur. Bunun sebebi tarımcılık ve hayvancılık ile uğraşan kişilere rehberlik yapmak olmuştur.

Örnek çiftliklerin varlığı bölgede çiftçilik yapan kişilere örnek olması adına yapılmıştır. Düzenli ve planlı bir şekilde işlerin yapılması hızlı şekilde geliştirilmesi için önem kazanmıştır. Atatürk tarafından kurulan çiftlikler sayesinde tarımcılık ve hayvancılık alanında hızlı bir yükseliş sağlanmıştır. Arazinin kullanımı ve depolama alanları konusunda yardımcı olunmuştur.

Çiftlikler sayesinde ekimden hasat mevsimine kadar yapılacaklar. Nakliye gibi malzemelerden tasarruf edilmesi sağlandı. Büyük çiftliklerin kurulmasında toprak birleşimi önemli olduğunu düşünerek miras paylaşımında bölüşülen toprakların çiftçilik için birleşimini sağlamıştır. Çiftçilik konusunda Atatürk’ün yaptığı bu çalışmalar sayesinde tarımcılık alanında modern bir döneme geçilmiş oldu.

atatürk neden örnek çiftlik kurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu