Sorular Cevaplar

Aydınlatma ile Göz Sağlığı Arasındaki İlişki Nedir

Aydınlatmaların ne derecede kullanılırsa kullanılsın göz sağlığı ile ilişkilidir. Çevremizi görmek için aydınlatmalara ihtiyaç duyarız, bunların ideal derecede olmadığı sürece gözümüze etki etmektedir. Karanlık bir ortamda gözlerimiz görmek için daha çok çalışır. Bulunduğumuz ortamda aydınlatma oranı fazla olduğu takdirde gözlerdeki sinirler etkilenerek zarar görebilirler. Yanlış aydınlatma sistemlerinin kullanılması görmemizi sağlar ama göz sağlığını etki edici özelliklere de sahip olur.

Televizyonlarda kullanılan aydınlatmalar ekran büyüklüğüne bağlı olarak aradaki mesafenin ayarlanması gerekir. Aydınlatmaların doğru şekilde yapılması ve mesafelerin ayarlanması göz sağlığını korur. Sokaklarda kullanılan aydınlatma lambalarının türleri, yüksekliği göz sağlığını etkileyebilir. Alçak ve yüksek derecede aydınlatma kullanılması beraberinde sağlığımızı etkilemektedir.

Gözler az aydınlatma olduğu durumlarda daha çabuk yorularak görme kayıplarına neden olur, yüksek aydınlatma olması durumunda da gözler yorularak bozulmalar meydana gelebilir. İdeal görüntü için kullanılan aydınlatmaların uzaklık mesafelerine göre aydınlatma dereceleri ayarlanabilir. Göz sağlığı için uygun ve ideal ışık kaynakları ayarlanarka çalışma alanında performans arttırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu