OkulSözlük

Ayrımcılık Nedir

Kişi veya belli bir gruba çeşitli özellikler tanırken diğerlerine tanınmaması. Tanıdık olarak kişilere diğerlerinden farklı haklar verilerek insanlara farklılık sağlanır. Ayrımcılığa maruz kalan insanlar negatif düşünce yaratır. İş alanında, okulda, çalışma, alışveriş gibi her alanda ayrımcılık ile karşılaşılabilir.

İnsanlar çeşitli özelliklerine göre birbirlerinden ayrılabilirler. O çocuk Budist, o zenci, o bir hamal gibi ayrımcılıklar ortaya çıkartılabilir.

Ayrımcılık Türleri

Irk ayrımcılığı: Kendi ırklarının başka ırklardan üstün olarak görülmesi. Örneğin beyazlar kendilerini zencilerden daha üstün görüyorlar.

Cinsiyet ayrımcılığı: Erkekler kendilerini kadınlara göre daha üstün görmektedir.

Engelli ayrımcılığı: Sağlıklı olan insanlar kendilerini engellilere göre üstün görmesi.

Din ayrımcılığı: İnançlar doğrultusunda insanların kendilerinin üstün dinde olduklarını kabul etmeleri.

Ayrımcılıklar toplumdaki insanların huzurunu bozar. Belli bir grup veya gruplar tarafından ayrımcılığın desteklenmesi çatışmalara yol açar. İnsanlar aşağılanması ve küçük görülmesi onların farklı düşüncelere yoğunlaşmasına neden olur.

Ayrımcılığın önüne geçilmesi toplum içinde barış yaratır. İnsanlar çeşitli farklılıklar veya düşüncelerinden dolayı farklı görülmemelidir. Düşünceler onların hedeflerine ulaşarak rahat etmelerini sağlamaktadır. Toplumun üyesi olarak her alanda insanlara karşı ayrımcılık önlenerek bilinçli şekilde mücadele edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu