Sorular Cevaplar

Niçin Fizik Öğreniyoruz

Yaşadığımız dünya ve çevremizin her alanında fiziğe ihtiyaç duyarız. Dünya üzerinde gerçekleşen en ufak bir hareketliliği açıklaması dahi fizik biliminde yer verilir. Günlük hayatımızda gözlemlediğimiz her şey fizikle ilişkilidir. Taşı havaya kaldırıp bıraktığımı takdirde yere düşmesi, cisimlerin hareket etmesi, gemilerin su da yüzmesi, uçakların uçabilmesi, ağırlığımızın hepsinde fizik etkilidir. Dünyamız, güneş sistemi ve evrendeki düzen dahi fizik biliminden yararlanılarak çözülebilir.

Fiziğin olmadığı hiçbir nokta yok. Üretilen otomobillerde dahi fizikten yararlanılarak gerçekleştirilir. Aracın ağırlığı, yer çekimi, sürtünme kuvveti ve daha bir çok etki hesaplanarak mükemmel otomobiller üretilir. Fizik geçmişten günümüze kadar değer kazanmıştır. İnsanlığın kullanarak yararlandığı fizik biliminde çalışmalar oldukça önemlidir.

Basit makineler olarak pense, makas, eşit kollu teraziler dahi fizikten yararlanılarak yapıldıklarını görebiliriz. Belli bir düzende basit makineler olarak kullanılmaya başlandı. Bunlar fizik kuralı gereğince etkili şekilde kendisini gösterir.

Fiziğe olan ihtiyacımızı çoğaltabiliriz. Fizik neden öğrenmemiz gerektiğini bir çok konuda örnek vererek anlattık. Fizik olmasaydı cahil kaldığımız gibi bugünkü kadar rahat olmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu