Okul

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılabileceğini Araştırınız

Vücudumuzun zararlı bakteri ve mikroorganizmalara karşı savunma duvarı bağışıklık sistemidir. Sağlıklı bireylerde bağışıklık sistemi güçlü olurken, sağlığına dikkat etmeyen hastalıklı kişilerde daha zayıftır. Bağışıklık sistemi lenfositlerden oluşur, vücuda giren bakterileri uzaklaştırarak hastalıklardan korur. Mikropların uzaklaştırılması ve sağlığımıza kavuşabilmemiz için koruyucu etki sağlar. Vücut bakterilere karşı kendi savunma sistemini kullanır. Bakteriler vücutta yayılarak hastalığa yol açmadan antikor salgılayarak bakterileri etkisiz hale getirir.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması sağlıklı olmaktan geçer. Antioksidan bakımından zengin besinler bağışıklık sistemini koruyarak desteklemektedir. Vücudun savunma sistemini geliştirir. Beden sağlığına dikkat ederek hastalıklar engellenmiş olunur. Uyku düzeni, beslenme, stres seviyesi, kronik hastalıklar, kan değerleri bağışıklık sistemi ile ilişkisi vardır. Proteinler antikor üretiminde etkili maddedir. Günlük 2-3 porsiyon süt ve süt ürünlerinin tüketimi, günde en az 1 kere balık, tavuk ve et tüketimi bağışıklığı güçlendirmektedir. A, C, E, B vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili vitaminlerdir.

Bağışıklık sistemine iyi gelen besinler: Balık, yumurta, sarımsak, narenciye, karalahana, baklagiller, yeşil çay, nar, kuşburnu, domates, zencefil, zerdeçal, keten tohumu, yoğurt ve kefir, yağlı tohumlar, su.

bagisiklik sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu