Okul

İlk Yardım Uygulamalarını Bilmek Niçin Önemlidir

İlk yardım uygulamasını bilmek hem birey olarak hem toplum içerisinde etkimiz olur. Acil durumlarda yaralılara yapılacak ilk müdahale hayat kurtarabilir. Doğru müdahale kazazedelerin hayata tutunmalarını sağlayarak sağlık ekipleri gelinceye kadar etkili olabilir. İlk yardım becerisi evde, işyerinde, toplum içinde önemlidir. İlkyardım sertifikası olan birisi kaza anında yapacağı müdahale ile kişilere hayat verebilir.

İlk yardım sertifikasına sahip olmak ilk müdahaleyi yapmaya bilgili kişi olduğumuzu gösterir. Eğitim almadan yapılan ilk müdahale hastanın hayatını tehlikeye sokabilir. Konuşulması üzücü olsa da her gün binlere trafik kazasının yaşandığı ülkemizde her an ilk yardıma ihtiyaç duyulabilir. İş kazalarının yaşadığı zamanda yapılacak müdahale hayat kurtarır. Ev içinde ev kazaları da sıkça görülür. Bu nedenle herkesin ilk yardımı bilmesi gerektiği durumlarda çevresindekilere yardım etmesi gerekir. Temel ilk yardım bilgisine sahip biri sağlık ekipleri gelene kadar kişinin hayata tutunmasını sağlayabilir. Basit teknikler ve uygulamalar ilk yarım saatte hayat kurtarır.

Birçok işletmede çalışanlara ilk yardım eğitimi verilmektedir. İş kazalarında ilk müdahale ile hayat kurtarılması olası kazalarda yaşanan can kaybının da önüne geçilmektedir. Personeller çalıştıkları işin tehlikesinin farkında olduğundan tedavi uygulamaları da yapmaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu