Okul

Su Kaynaklarının Korunması Adına Ne Tür Çözüm Önerilerinde Bulunabilirsiniz

Temiz su kaynakları canlıların yaşam kaynağıdır. Yakın bir gelecekte ülkemizi kuraklık bekliyor. Kaynaklarımızı israf ettiğimizden dolayı gelecek yüzyıllarda su tehlikesi beklenmektedir. Barajlarda su miktarının hızla azalması ciddi su sıkıntısının habercisi. Dünya üzerinde birçok ülke ciddi su sıkıntıları yaşayarak deniz suyunu arıtarak su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Doğanın korunması yağmurun daha yoğun yağmasına vesile olur.

Dünyamızın üçte biri sularla kaplı olmasına rağmen sadece %3’lük kısmı temiz su kaynağıdır. Dünya nüfusunun hızla artması temiz su kaynaklarının tükenmesini de hızlandırmaktadır. Tüm canlıların yaşamları için gerekli olan temiz su kaynaklarını korumalı ve tedvirler alınmalıdır. Hızla azalan su kaynakları çeşitli sebeplerden dolayı kuraklığa yol açabilir. İnsanlar su için birbirleri ile savaşabilirler.

Doğanın korunması su kaynaklarının da korunması demektir. Ormanlık alanlar arttırılarak su döngüsü sağlanmalıdır. Küresel ısınanın önüne geçilmesi bol yağışlı mevsimlerin tekrar yaşanmasını sağlayabilir. Su kaynakları israf edilmeden tasarruflu bir şekilde kullanılmalıdır. Endüstriyel atıkların temiz su kaynaklarına karışması önlenmelidir. Sanayi merkezlerinden atmosfere yayılan gazlar doğamızı ve çevremizi tehdit etmektedir. Kuraklık ve kıtlığın yaşanmaması için israf edilmeden kullanılması gerekmektedir.

su kaynaklari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu