Sorular Cevaplar

Bal Petekleri Kare Olsaydı Bal Miktarında Değişim Olur muydu

Doğanın işçileri olan arıların çiçeklerden topladıkları polen ve balları saklamak için altıgenler içinde biriktirirler. Matematikçi ve mühendislere göre altıgen şekli seçmemelerinin nedeni en büyük, dayanıklı ve sağlam depo olmasındandır. Deponun büyüklüğünün yanı sıra aynı zamanda sağlamlığı önemlidir. Arılar peteklerini hep birlikte grup halinde kenarlardan başlayarak altıgen şekillerle son şeklini vererek içlerini bal doldururlar. Bu sayede verimli bal peteklerinin üretilmesi sağlanmış olur.

Arılar petekleri karelerden yapmamasının nedenini şöyle açıklayabiliriz; Peteklerin içini küçük altıgenler yerine büyük kareden yapmış olsalardı balmumundan tasarruf yapmış olacaklardı ama kap taşıyamayacağından dolayı yırtılarak dökülecektir. Küçük altıgenler bu noktada dayanıklılığı sayesinde en kullanışlı halidir.

Kısaca bilinmesi gereken bal miktarında ve bal mumu daha az kullanılır ama bal akışkan olmasından dolayı ağırlığı kaldıramayacağından dolayı taşınamazdır. Güvenilir olmasından dolayı arılar peteklerinde küçük altıgen şeklinde yuvalar oluşturarak ballarını güvenli şekilde saklarlar. Balın kullanılması sonucunda hepsi bozulmaz ve tekrardan düzeltilebilir olur.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu