Sözlük

Barınma Limanı Nedir

Barınma limanları tehlikelere karşı geminin ve taşıdığı yükün zarar görmemesi için gemilerin rotaları üzerinde uğrayabilecekleri limanlardır. Kıtalar arasında taşımacılıkta şiddetli fırtına gibi doğa olayların önüne geçilmesinde kullanılır. Tehlike durumunda gemi barınma alanına girerek havanın düzelme sağlanıncaya kadar beklemede kalır.

Geminin tehlike durumunda barınma ihtiyacı liman tarafından karşılanır. Masraflar ve zararlın hepsi müşterek olarak avaryası sayılır. York-Anvers kurallarına göre barınma müşterek avaryası giren masraflar Türk Ticaret Kanunu’na göre 1190. maddesinde belirtilmiştir. Geminin gereksinim ve ihtiyaçları bu sayede karşılanarak giderilir.

Resmi gazetede yayınlanan müşterek avarya hareketi, ortak deniz sergüzeştine katılmış olma durumunda mal varlığı unsurlarını karşılaştıkları bir tehlikeden korunma amaçlı olarak makul bir şekilde fedakarlık veya harcama yapma halidir. Ticari faaliyet yapan gemi veya gemiler kurtarmak olmaksızın çekiliyor ve itiliyorsa eğer sergüzeşti vardır. Tehlikeden korunmak amacı olarak önlem alması gerekiyor.

York Anvers kurallarının ülkemizde geçerli olan durumu resmi gazete de yayınlanmıştır. 13 Ocak 2014 Pazartesi günü yürürlüğe giren kanun belirtilmiştir. 28881 sayılı kanundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu