Okul

Canlılar Neden Barınmaya İhtiyaç Duyarlar

Canlı türleri yaşamlarını sürdürebilmek için barınma, beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Temel ihtiyaçlarının karşılanması durumunda sosyal aktivitelere katılarak zaman geçirirler. Canlı türlerinin hepsi barınmak için kendilerine yer ararlar. Ağaçlardaki kavuklar, odun taş kerpiçten yapılan yapılar, toprağı kazarak kendisine yuva yapan hayvan ve böcekler yer almakta. Her canlı türü doğada barınacak yer arar.

Canlıların barınmaya ihtiyacı diğer tehlikeli canlılardan gelebilecek her türlü zarardan korunmak üzere doğmuştur. İçgüdüleri canlılara barınma ihtiyacı duymalarını emretmekte. Sığınacak yer arayarak dışarıdan gelecek tehlikelerden korunurlar. Canlı türlerinde barınma ihtiyaçları bu noktada doğmaktadır. Doğada bir çok vahşi yırtıcı hayvan beslenme gereği duyar. Yem olmamak için kendileri için güvenli yer ararlar. Bazen bunlar ağaçların üstü, kumların arası, çukurlar ya da mağaralar olabilir. Her canlı için değişkenlik gösterir. Bazı sürüngen canlılar taşların altında kendilerine yer hazırlarlar.

İnsanlar kendileri için betondan ev yaparlar doğadan ve vahşi hayvanlardan korunurlar. Her türlü tehlikeye karşı rahat bir şekilde yaşarlar. Örneğin bugün evlerimiz dışarıdan gelebilecek herhangi bir zarara karşı bize koruyucu görev görmekte. Sıcakta kalırız, evimize bizden izinsiz kimse giremez, vahşi hayvanlardan böceklerden doğa afetlerinden korunabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu