Spor

Beyzbol‎ Sporu Nedir Kısaca

Beyzbol, olimpiyat oyunları arasına giren oyunlardandır. Amerikan kökenli olup Kore ve Japonya gibi ülkelerde de oldukça popüler oyunlardan olmuştur. Takım oyunu olup dikkat ve çeviklik istiyor. Amerika’nın milli sporu denebilecek kadar gelişmiş halk tarafından sevilen oyunlardandır.

Oyun 9 devredir. Her iki takımında savunma ve hücum oyuncusu yer alır. Oyuncular sırası ile birlikte topun başına geçer. Fırlatıcı ve tutucu aynı takımın olup atılan top vurucu tarafından vurmadan yakalaması gereklidir. Top vurucu topu tüm gücü ile beyzbol sopasıyla vurarak uzağa fırlatır. Sahada koşarak hareket eder belirli noktalara dolaşınca sayı elde eder. Üç atış hakları olur üçünde de ıska ederlerse oyuncu oyun dışı edilir. Topa isabetli bir şekilde vurarak sayı elde edilmelidir.

Topu çit dışına gönderirse eğer o zaman sayı turu denir. oyuncuları yakalanması mümkün olmadığından dolayı tam sayı kazanırlar. Koşu sahasında kaç kişi varsa hepsinin sayısı sayı hanelerine geçer.

Vurucu topu fırlattıktan sonra çit dışına çıkmadığı durumda rakip takımın oyuncuları topu yakalayarak belirtilen 4 ayrı noktaya atmak zorundadır. Koşucu yere toptan önce gelirse orada durabilir oyun devam eder, top geldikten sonra koşucu o noktaya gelirse oyun dışı olur.

Beyzbol sahası, oyuncuların sayı elde etmek için gidecekleri yerler, vurucu, atıcı ve tutucu aynı saha içersinde yer alır. Her noktada hakem bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu