Sorular Cevaplar

“Birçok” “Bir çok” Doğrusu Nasıl Yazılır

Dilimizi doğru kullanmadığımız takdirde zaman içerisinde yozlaşmasına yol açabilir. Türkçe de sıkça yapılan hatalardan biri sözcüklerin bitişik mi ayrı mı yazıldıklarıdır. Bir-çok sözcüklerinin doğru yazılışı nasıl aşağıda belirtilmiştir. Yazım yanlışlarını düzeltmekle görevli olan Türk Dil Kurumu tarafından yapılan açıklama doğrultusunda netliğe kavuşmuştur.

“Bir çok” Yanlış
“Birçok” Doğru

Birçok sözcüğü bitişik yazılır. Ayrı yazanlar yanlış yazmış olurlar. Günlük hayatta sıkça kullanılan sözcükler yanlış yazılabilir.

Birçok sözcüğü ile cümle
Hayatımızı belli bir düzene oturturken birçok kez hata yaparız. Her hata insanı olgunlaştırır. İnsana özgü olan hatalar zaman içerisinde kendimizi tanımamıza yardımcıdır. Birçok kez inişli çıkışlı hayatımız oldu. İyi günü gördüğümüz gibi kötü günleri de yaşadık. Neyin iyi neyin kötü olduğun çok iyi öğrendik. Bizim için önemli olan, çevremizdeki dostluklardı. Çevremizde arkadaşlarımız, akrabalarımız bize yol göstermişlerdir. İş hayatında birçok kere başarısızlık olabilir, ancak yılmamak gerektiğini öğrettiler. Bizde işimizi bilirsek hatalardan korunuruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu