Hayvanlar Alemi

Buldog Köpeklerinin Özellikleri

Bulldog köpekleri asırlar öncesinde İngiltere’de boğa ve ayı dövüşlerinde kullanılırdı. Sert çene yapısına sahip oldukları gibi 3 ton basınç yapabilirler. Kuvvetlerini çenelerinden alıyorlar. Kaslı vücutları ile zor kontrol edilirler. Soyu İngiltere’den gediğinden dolayı İngiliz buldoğu denir. Kan sporları adı altında köpekler dövüştürülürdü, yasaklanması sonucunda sessiz ev köpekleri haline gelmişlerdir. İri kafasından dolayı doğumları sezaryenle yapıldığı dahi oluyor. Yassı yüzünden dolayı solunum sorunları çekerler. Horladıkları hakkında bilimsel araştırmalar sonucunda gösterilmiştir. Kulaklarında sıkça rastlanan rahatsızlıklar yaşanır. Sevgi dolu ve güvenilir köpeklerden olup diğer köpek cinsleri ile anlaşamazlar. Yetiştirilmesine bağlı olarak saldırgan türde olur. sevmediklerine karşı saldırgan halde gösterebilirler. Onlar genelde filmlerde ve dışarılarda horlaması ve ağızlarından salya akması ile bilinir. Apartman içinde yaşamaya uygun, ev içinde hareketsiz olduğundan dolayı bakılabilir.

Erişkin bir buldoğun ağırlığı 35 kg ulaşır, yerden yüksekliği 33-38 cm olmasından dolayı oldukça zor kontrol edilir.

Günümüzde en çok tercih edilen türlerdendir. Soyları eskilere dayanıp, onların en büyük özellikleri ise bütün köpek ırklarının atası olarak biliniyor.

Gözler oval ve yuvarlak
Kafa yapısı iri
Alt çene öne doğru çıkıntılı
Kulaklar geriye ve yatık kısa
Doğuştan kuyruksuz köpek ırkıdır

Renkleri kahverengi, beyaz renkli veya kahve beyaz karışımı olabilir. Göğüs yapısı oldukça geniş, ön bacaklar hafif olarak içe olarak durur. Şekil olarak enerjik kaslı köpek ırkıdır. İsmini boğaya benzemesinden dolayı bulldog olarak almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu