Sözlük

Çaresizlik Nedir Kısaca

İçinde bulunduğu durum içerisinde elinden hiçbir şey gelmeyerek hayatın akışına kendisini teslim etmesidir. Her şeye rağmen kimseni dinlemediği, kendisine değer vermediği ve olaylar karşısında elinin kolunun bağlı olmasıdır. Çaresizliğin devası umuttur, kendi için bir umut bulursa eğer çaresizlikten kurtulabilir.

Bazen hayat o kadar acımasız olur ki bizi zorda bırakır. Çıkışı olmayan sorunlarla baş başa kaldığımızda artık elimizden bir şey gelmeyeceğini düşünürüz. Tüm umudumuzu yitirmiş bir şekilde bekleriz bir şeylerin düzelmesini faydası olmaz. İnsanın başına gelebilecek en zor durumlardan biridir.

Elinden gelen yapabilecek bir şey olmaması sonucunda öyle kala kalmasıdır. Yapmak isteyip elinden bir şey gelmemesidir. Umudunu yitirdiği o an tüm var olan gücünü kaybeder. Beyni geçmişe döner ancak bir şeyleri düzeltemez. Kimsenin kendisine ayıracak vakti olmadığı andır. Tek başına kalmanın hissettiği yalnızlığı olur.

Olayları düzeltmek için bir şey bulamama durumudur. Kendi için bir şeyler düşünürken aslında cevabını bulamamasıdır. Çaresizlik insanın hiçbir şey yapamama durumudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu