Okul

Ahi Evran Kimdir Kısaca

Ahi Evran, 1171 yılında Azerbaycan’ın Hoy şehrinde dünyaya gelen Türk filozof bilim insanıdır. Anadolu’da ahilik teşkilatının kurucusudur. Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey zamanında Türk köyünde dünyaya gelmiştir. Aslen Türk olmaktadır.

Gerçek adı Nesir üd-din Ebül-Hakayik Mahmud El Hoy’dur. Saldırgan bir yılanın yanına gittiğinde sakinleşen yılanı görenler kendisine Evran lakabını vermiştir. Eğitimini Hoy şehrinde tamamladıktan sonra Horasan’a giderek hocalardan ders almıştır. Ünlü alimlerden olan Razi’nin felsefe, Kuran ve Tefsir dersleri alarak kendini geliştirdi. Filozof olma yolunda önemli ilerleme sağlamıştır.

Osmanlı zamanında esnafın piri olarak ün salmıştır. Ünü balkanlara ve Rumeli’ye kadar ulaşmıştır. Moğol istilasından kaçarak Anadolu topraklarında kendine yer edinmiştir. Birlik beraberlik sağlayarak esnaflar arasında daha kaliteli mal üretimi sağlamışlardır.

Bilgeliği ile Osmanlı Devleti’nin gelişmesinde pay sahibidir. Sultanlara rehberlik etmiş akıl hocalığı yapmıştır. Ahi Evran 93 yaşında vefat etmiştir. Anadolu topraklarında gezmiş ve nefsini kontrol ederek önemli insanların yanında bulunmuştur. Önemli çalışmalarından biri ahilik teşkilatının kurulması olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu