Okul

Karalar ve Denizler Neden Farklı Isınır

Yeryüzündeki olaylarda biri karalar ve denizlerin farklı zamanlarda ısınması ve soğuması olmaktadır. Olaylar neden-sonuç ilişkisi doğrultusunda oluşurlar. Güneşin doğması ile birlikte gelen ışıklar karalara ve denizlere yansımaktadır. Zaman farklı olarak ikisinin arasında farklılıklar bulunur.

Karalar, denizlere gör daha çabuk ısınır ve soğur. Denizler geç ısınır ve geç soğumaktadır. Karalar çok daha kolay ısıyı alır ve vermektedir. Denizler ısındığı zaman sıcaklığını çok daha fazla tutmaktadır.

Karalar hızlı bir şekilde ısınır denizler çok daha geç ısınır. Suyun geç ısınması daha geniş alanlara sahip olmasından dolayı içine hapseder. Karalar daha çabuk ısınır ancak ısıyı hapsedemediğinden dolayı bir anda soğur ve ısınır. Soğurken su kütleleri denizlere göre daha geç ısınıp soğumaktadır. Karalar yapısal bakımından ısıyı hapsedemediğinden dolayı dış yüzeyi ısınır ve soğur. Örneğin sabahın erken saatinde denize gidenler kumların ve kayaların sıcak olduğunu hisseder denizler oldukça serindir. Birbirleri arasındaki farklılıkları göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu