Sorular Cevaplar

Cemre Ne Zaman Düşecek

Cemre veya cemile düşmesi olarak konuşulur, eski zamanlardan günümüze kadar gelen gelenek ve göreneklerimizden birisi olmaktadır. İnanışa göre kıpkırmızı ateş anlamına gelmektedir. Cemrenin toprağa, denize ve havaya düştüğü bilinir baharın gelişini havanın ısınmaya başladığına inanılır. Cemre düşmesi mecazi bir anlamları vardır herhangi bir düşme olmaz baharın gelişi kutlanır.

Bahar ayının başlangıcının habercisi Cemre havaya, suya ve karaya düşerek bahar başlar.

İlk Cemre havaya düşer. (20 Şubat)
İkinci Cemre suya düşer ve deniz suyunun ısınmaya başladığını gösterir. (26-27 Şubat)
Üçüncü son Cemrede toprağa düşer havanın ısınıp toprağın sıcak olacağına inanılır. (6-7 Mart)

Baharın gelmesi ile birlikte havalar ısınır buna inanışlara göre Cemrenin düşmesi olarak kabul edilir.

Anadolu’da yaşayan halk tarafından geleneksel olarak günler “kasım günleri” ve “hızır günleri” olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaz ve kış mevsimi bu sayede birbirlerinden ayrılır.

Kasım günleri, miladi takvimde 8 Kasım’da başlayarak 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona ermektedir. Kasım günleri 4 yılda şubat ayının 29 gün sayması ile 180 gün sayılmaktadır.

Hızır günleri 6 Mayıs’ta başlar 7 Kasım’da sona erer. Toplamda 186 gün sürmektedir. Cemre Kasım günlerinden Hızır günlerine geçiştir.

Halk takvimlerine göre 15 Şubat’ta kış hükmü kaybederek ilkbaharın habercisi olmaktadır. 20 Şubat tarihinde cemre havaya düşerek kendisini gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu