Sorular Cevaplar

Çevre İle Sağlık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Çevre insan sağlığını en yakın şekilde etkileyen faktördür. Kirlilik oluşması durumunda ister istemez mikrop kaparak hastalanmamız kaçınılmaz olur. Sağlıklı ve temiz çevrede yaşamını sürdüren insanlar kolay kolay hastalanmazlar. Gelişmemiş olan ülkelerde çevre kirliliğinin çok olması yaşayanların çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden oluyor. Örneğin bugün Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yoğun sanayileşme olması kirliliğe neden oluyor. Bölge insanları soludukları havadan dolayı kanser oranı artış görülmektedir.

Sağlıklı olarak yaşamak için havanın, suyun, toprağın temiz olması gerekir. Çevremizi temiz hale getirerek doğal kaynaklarımızdan sağlıklı şekilde faydalanabiliriz. Çevreye yayılan mikrop ve virüsler insan sağlığını etkileyen önemli unsurlardandır. İnsanların yaşadığı coğrafi, beşeri ve çevresel koşullar etkilidir.

Çevre temizliği sağlığı getirir. İnsan yaşadığı yere sahip çıkarak korumalıdır. Karadeniz bölgesi yeşillikleri ve temizliği ile bilindiğini düşünebiliriz. Bölgenin halkı sağlıklı uzun ömürlü yaşamaktadır. Sanayileşme ve kirlilik olması, doğa ile iç içe olan insanın ömrünü uzatmaktadır. Çevrenin sağlığımız ile sıkı sıkıya ilişkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu