Hayvanlar Alemi

Civciv Nasıl Bakılır?

Evde civciv bakacaksanız kutu içinde bakabilirsiniz. 35-40cm yükseklikte kutuda yaşayabilirler. Üstünü cam ile kapatarak civcivler için ideal sıcaklık sağlanabilir. Yumurtadan yeni çıkan civcivler için yaklaşık 30°C sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Civcivlerin kutunun bir kenarına hep birlikte toplanıyorlarsa üşüdüğünü anlayabilirsiniz. Kutunun temiz tutulması için günlük gazete kağıdını temizleyebilirsiniz.

Civciv Nasıl Beslenir?
Evde canlı hayvan olarak civciv besleyecek olan varsa beslenmesi konusunda size bilgi vereceğiz. Pazarlarda ve tavuklarından civciv çıkartan kişilere yönelik beslenme önerilerinde bulunabiliriz.

Civcivlerin beslenmesi için en uygun besinler piyasa da satılan civciv yemleridir. Civcivler hızla büyüdüğü dönemde olduğundan protein bakımından yüksek olanlar seçilmelidir. Civcivlere tuzlu yiyecek asla verilmemelidir. Bir aylık olana kadar civciv yemi ile beslenilmesi önerilmektedir. Buğday ve evdeki ekmek kırıntıları verilebilecek duruma gelecektir. Çok büyük yemler verilerek yemesinin önüne geçilmelidir.

Tavuk kuluçkaya yatarak kendisi civcivi çıkarttıysa eğer o zaman civcive ellememek lazımdır. Kendisi nasıl bakılacağını bildiği ve neler yapıp yapmayacağını kendisi öğretebilir. Yeni civcivlerin ihtiyaçları bu sayede karşılanmış olacaktır. Civcivler gerekli olan ihtiyaçlarını karşılayarak beslenmelerinin de önüne geçmiş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu