Hayvanlar Alemi

Doğru Kedi Maması Nasıl Seçilir

Kedilerin beslenmesinde doğru seçimler onların sağlıklı şekilde yetişmelerini sağlayacaktır. Piyasada bugün hepsi bolca mineral ve protein içeren kedi maması olduğunu bilsek dahi hangisinin doğru olduğu konusunda kararsız kalabiliyoruz. Kedilerin bebeklik döneminden yetişkinlik dönemine doğru beslenmelerine hassasiyet göstermemiz gerekecektir. Bebeğimizin beslenmesine daima büyük ilgi gösterip değer vermeliyiz.

Kedilerin en temel ihtiyaçları
Et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmesi
Amino asit tüketimi
Vitamin, mineral, enzim ve yağ asitleridir
Su ihtiyacının karşılanması

Kedilere verilecek olan kuru gıdaların yanı sıra sulu yiyeceklerde yemeliler. Beslenmelerinde dikkat edip onların bolca lifli yiyeceklere ihtiyacı olur. Yıllar boyunca aynı tür yemekleri yemeyeceklerinden dolayı bir gün mutlaka bırakabilirler. Kediler bunları doğal ortamda çimleri koparıp bütünü ile yutarak yaparlar.

Ucuz olanlar kaliteli değildir. İlk defa kedi besleyecekseniz masraflı olacağını bilmelisiniz. Ucuza bulacağınız ekonomik kedi mamaları hayvanınızın sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir. İlk görüşte size olumlu gözükebilir ama beklediğiniz gibi olmayacaktır. İlerleyen dönemlerde daha masraflı veteriner masraflarının oluşmasına sebep olabilir.

Kedi mamasının üzerinde AAFCO’nun olu olmadığına dikkat ediniz. Eksiksiz ve dengeli beslenme ibaresini gözünüzle mutlaka görmelisiniz. Konserve gıdalarda bol miktarda protein kaynağı içermelidir. Son kullanma tarihine bakıp kontrol edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu