Sorular Cevaplar

Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Hangisidir?

Dünyanın en çok nüfusa sahip olan ve hızlı nüfus artışı gösteren ülkede 1 milyar 368 milyon kişi yaşamaktadır. Herkesin merak ettiği dünyanın en kalabalık ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Çin’in ardından Hindistan gelmektedir. Amerika Birleşmiş Devletleri üçüncü sırada yerini almaktadır.

Ülkemiz dünyanın en kalabalık 18. ülkesi sayılmaktadır. En genç nüfusa sahip olan ülkelerden de biriyiz.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfus artışından dolayı nüfus politikası uygulanmaya başlanmıştır. Hızla artan nüfusu kontrol altında tutmak için çiftlere bir çocuk kısıtlama koymuştur. Çin için nüfus artışının ekonomiye, iş olanaklarına ve devletin verdiği hizmetleri olumsuz etkilediği açıklanmıştır. Bütçe ve yatırımların yetersiz kalmasıyla beraber Çin nüfus politikası uygulamaya başlamıştır. Ülkede doğumlar kontrol altına alınarak nüfusun 2035 yılında 3. piramitte olacağı beklenmektedir. Birden çok çocuk sahibi olanlar maddi ve hapis cezasına çarptırılmaktadır.

Ülkede erkek sayısı hızla artış göstermektedir. Her 140 erkeğe 100 kadın düşmekteyken, 2035 yılında dengenin düzelmesi beklenmektedir. Her yıl milyonlarca insan düşük hapı satılırken kürtaj olma sayısı yılda 13 milyona ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu