Sorular Cevaplar

Dünyanın En Yüksek Gökdeleni (Burj Dubai)

Dünyanın en yüksek binası yada gökdeleni Dubai sınırlarında bulunuyor. İsmini ülkesinin isminden “Burj Dubai” adından almaktadır. Yüksekliği ile ülkenin simgelerinden olmuştur. Burj Dubai, 2014 Ocak ayında inşa edilmeye başlanarak 22 Ocak 2007 yılında tamamlanmıştır. Taiwan’ın en yüksek yapısı 101’i 4 metre ile sollayarak hızla yükselişine devam ederek 694 metreye ulaşmıştır. Ülkenin önemli simgeleri haline geldiği gibi yükseltileri oldukça fazladır. Günümüzde Burj Dubai ile yarışabilecek herhangi bir yapı bulunmamaktadır.

Gökdelen tamamlanması ile dünyanın en büyük alışveriş merkezini, otelini ve binlerce odasıyla birlikte mağazasını içinde barındırmaktadır. Yükseltisi oldukça fazla olması insanların şaşkınlık içerisinde uzaktan izlemekte yetiniyor.

160 katlı yapıya sahip olup, 150. kattan sonra çelikle yapılmıştır. Binanın cephelerine gelen rüzgarı en az seviye indirmek için düz duvarlar kullanılmamıştır. Köşeleri dairesel biçimlerle yapılarak sağlamlığını göstermiştir.

Yapımı ile beraberinde bir çok film bu yapıda çekilmiştir. Filmlere konu olduğu gibi ünlülerin gelip kaldığı yerlerinden olmuştur. Maliyeti ile dudak uçuklatan fiyata sahip. 160 kat, 828 metre yüksekliğe sahip olup 1.5 milyar $ maliyeti olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu